Vážení návštěvníci,

ve dnech 23. až 26. května budou uzavřena venkovní parkoviště P4 a P5. Pro své nákupy, prosím, využijte vnitřní parkoviště P1, P2 nebo venkovní P3 a P6.

Udržitelnost a podpora komunit

Recyklace a třídění odpaduNemluvíme, konáme. Chováme se ohleduplně k přírodě. Volíme trvale udržitelná řešení. Vracíme náš úspěch, leží nám na srdci rozvoj a kvalita života v místě, kde působíme. Galerie Šantovka je zelená a společensky odpovědná.

Už při realizaci projektu v roce 2013 jsme dbali na dostatek zeleně uvnitř i v okolí galerie, Při samotné stavbě a realizaci jsme třídili odpady, instalovali jsme LED osvětlení a snažili se využívat technologie, které jsou co nejšetrnější vůči životnímu prostředí.

Řada nájemců a obchodních jednotek se rovněž hlásí ke společenské odpovědnosti a nabízí klientům ucelené kolekce zboží z udržitelných materiálů, bez obalu nebo například jídlo v recyklovaných obalech a vratných či znovu použitelných krabičkách.

Recyklace a třídění odpadu

Jsme přesvědčeni, že třídění odpadu má smysl. V Galerii Šantovka jsou k dispozici speciální kontejnery na starý textil a oděvy, na řadě míst narazí zákazníci na nádoby na tříděný odpad - papír, plasty, sklo či směsný odpad. V centru jsou i sběrná místa pro elektroodpad. Gastro provozy třídí bioodpad a kompostovatelné zbytky.

Osvětlení a spotřeba elektrické energie

Galerie Šantovka se snaží o maximální úsporu elektrické energie. Při osvětlování interiérů využívá nejen přirozené venkovní světlo, ale také úsporné LED zdroje s dlouhodobou životností. Spotřeba energie je tak díky tomu nižší až o 75 %, čímž se výrazně snižuje energetická náročnost budovy.

Ekodoprava a podpora MHD

Emise CO2 se Galerii Šantovka daří snižovat i díky zákazníkům, kteří při přepravě do nebo z obchodního centra využívají městskou hromadnou dopravu a další ekologické způsoby přepravy, mezi něž patří kola, koloběžky nebo automobily na elektropohon. Galerie Šantovka má zastávku MHD přímo u vchodu do budovy a leží na trasách městských cyklostezek. Návštěvníkům slouží dvě dobíjecí stanice pro elektromobily či elektroskútry a odstavné plochy pro sdílená kola nebo elektrokoloběžky. Sdílenou dopravu podporuje centrum i benefity pro zákazníky a zaměstnance Galerie Šantovka.

Znovu použitelné obaly

Znovu použitelné obalyJednorázovým nádobám a obalům v mnoha prodejnách a obchodních jednotkách Galerie Šantovka již odzvonilo. Nakupovat do vlastních obalů mohou zákazníci nejen potraviny a drogerii, ale také třeba jídlo v restauracích. Například v Bistro HELEN nebo v LOBSTER Family Restaurant si oběd odnesou v ekologické REkrabičce. Ve Starbucks nebo v Tchibo si kávu vychutnají z opakovaně použitelných šálků.
Do znovu použitelných nádob si klienti stočí třeba prací prostředky nebo ekologické čisticí gely v dm drogerie markt. Do vlastní sklenice nebo krabičky si nakoupí ořechy a další potraviny u stánku Veselá veverka, tzv. nákup bez obalu umožňuje i prodejna Albert hypermarket, kde jsou k dispozici speciální pytlíky na ovoce a zeleninu. Prodejny pro odnesení nákupu nabízí kromě papírových tašek i tašky látkové, které můžete použít opakovaně a díky tomu výrazně snížit odpady. Mnoho z plátěných tašek je navíc v módním stylu.

Udržitelná móda

Módní udržitelnostSlow fashion, resp. udržitelná móda, klade důraz především na trvanlivost. Vnímá módu jako investici, jejíž hodnota stoupá v čase. Všímá si také materiálů, při jejichž výrobě jsou využívány recyklované materiály, biobavlna a další suroviny. Recyklované materiály z PET lahví, starého textilu, rybářských sítí nebo z biobavlny, bambusových vláken či z moderních materiálů označovaných TENCEL™ nebo ECOVERO™ najdou zákazníci ve speciálních kolekcích například těchto prodejců v galerii: C&A, H&M, Intimissimi, Marks & Spencer, LINDEX, RESERVED, ALPINE PRO nebo GANT. K udržitelné módě se přidávají i výrobci obuvi a doplňků, jako například ECCO či Baťa.

Šetrné nákupy

Na cestě k ekologickému a k přírodě šetrnému přístupu je většina obchodních jednotek v Galerii Šantovka. Pokud zrovna nenabízí k přírodě šetrné zboží či kolekci, zapojuje se do recyklace starého zboží. Například staré elektrospotřebiče můžete vrátit v prodejně DATART.
V obchodním centru dále nakoupíte zboží označované BIO či Fair Trade. Takto jsou označeny produkty, které vyprodukovali farmáři a za svoji práci byli odměněni férovou částkou odpovídající dané kvalitě suroviny a jejich práci. Takto označené výrobky naleznete mezi potravinami, ale také například v kosmetice. Speciální eko a bio zboží je nabízeno řadou značek také pro děti. Například v Bambule jsou k dostání hračky z recyklovaných materiálů.

Podpora regionálních značek a komunit

Galerie Šantovka podporuje také lokální producenty. Před vstupem do centra se od jara do podzimu konají největší olomoucké farmářské trhy, kde nabízejí zboží místní zemědělci, ovocnáři, řezníci, uzenáři a další výrobci a řemeslníci z města a okolí.
V prvním patře galerie vznikl nový projekt Šantovka Star(t)s, který dává zdarma prostor start-upovým firmám, umělcům, živnostníkům, vynálezcům a dalším lidem, kteří přicházejí na trh s novými myšlenkami, nápady či výrobky a hledají cesty, jak o svých aktivitách informovat veřejnost či investory.
Obchodní centrum také dává prostor regionálním hudebníkům či výtvarníkům a neziskovým projektům. Na ochozech, v divadle a na dalších místech se prezentují místní muzikanti, malíři nebo neziskové organizace. Galerie podporuje i řadu olomouckých sportovních klubů a individuálních sportovců, kteří se často objevují na vizuálech a akcích centra. V rámci spolupráce s Univerzitou Palackého se na rozvojových projektech centra podílí i řada studentů.

Podpora biodiverzity

Podpora biodiverzityObchodní centrum je obklopeno dvěma vodními toky a leží v těsné blízkosti městských parků. Zelené plochy lze nyní najít na střechách, tak ve venkovních prostorách kolem galerie. Letos se program na podporu biodiverzity rozroste o střešní včelí farmu a užitkové zahrady pro pěstování zeleniny a bylinek. Produkty budou sloužit gastro provozům v centru.
Ve spolupráci se zoology z Univerzity Palackého se v jarních měsících rozmístily na střechách a zelených pozemních plochách hmyzí hotely a ptačí budky a hnízda.

Certifikace

Galerie Šantovka dosáhla v rámci auditu CBRE na nejvyšší možnou úroveň PLATINUM. Na základě výsledků auditu prokázalo obchodní centrum vysoký standard péče o zákazníky. Audit hodnotil všechny oblasti, se kterými přijde zákazník v Šantovce do styku. Tedy od bezprostředního okolí centra, přes parkoviště, pasáže a toalety, až po udržitelnost a ekologické projekty nebo marketingovou komunikaci se zákazníkem.

Galerie Šantovka úspěšně prošla auditem a získala certifikát BREEAM® (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Ten je standardem nejlepších postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost výstavby. Jde o nejstarší a v současnosti také o nejrozšířenější certifikaci v oblasti energeticky úsporných a udržitelných budov. Hodnocení BREEAM se zabývá specifikací budovy, jejího designu, konstrukce a užívání. BREEAM hodnotí devět kategorií podle jejich vlivu na životní prostředí:

  • Energie (energetická účinnost a důraz na zamezení plýtvání energií)
  • Zdraví a pohoda prostředí (denní osvětlení a možnost přirozeného větrání apod.)
  • Materiály (použití materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí)
  • Management (např. environmentální dopady výstavby)
  • Znečišťující látky (např. použití vhodného chladiva, emise sloučenin NOx)
  • Využití půdy a ekologie (zmírnění dopadu na životní prostředí)
  • Doprava (dostupnost veřejnou dopravou a podpora ekologických způsobů dopravy, apod.)
  • Odpad (stavební odpady, využití recyklace, apod.)
  • Voda (např. úsporné spotřebiče a opatření pro detekci úniku vody)
  • Inovace (použité inovace, vlastní řešení využívání zdrojů a řešení problémů)

Co plánujeme?

Osvětlení a spotřeba elektrické energieV rámci redesignu galerie je v plánu vytvoření okrasných, užitkových a komunitních zahrad na většině střešních ploch. Zazeleněním střechy se výrazně sníží i množství energie, které budova vyzařuje do prostoru.

Galerie Šantovka plánuje i zakoupení speciálního obřího kompostéru, v němž se bude zpracovávat většina bioodpadu vyprodukovaný v provozech. Následný kompost se pak druhotně využije především při obhospodařování zeleně v okolí obchodního centra nebo na případných dalších plochách.

V souvislosti s úsporami plánuje Galerie Šantovka vybudování fotovoltaické elektrárny, která bude mít výkon 240,64 MWh/rok. Z propočtu vychází, že se díky tomu třetina spotřebované energie pokryje z alternativních a ekologických zdrojů, což bude mít výrazný dopad na snížení uhlíkové stopy v ovzduší.

Přihlášení k newsletteru

ŠantAPKA ke stažení ŠantAPKA ke stažení