Vážení návštěvníci,

ve dnech 23. až 26. května budou uzavřena venkovní parkoviště P4 a P5. Pro své nákupy, prosím, využijte vnitřní parkoviště P1, P2 nebo venkovní P3 a P6.

« zpět

Tisková zpráva

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF

7. ledna 2019

Olomouc znovu ožije fiktivními světy - cosplayem

Je jen jedno místo v Čechách, kde se už pravidelně jinak uzavřená komunita cosplayerů setkává s veřejností a propojuje reálný svět s fikcí. Je to v Olomouci v Galerii Šantovka a letošní termín je vyhlášen na 19. ledna. Letos návštěvníky cosplayeři zavedou do kolébky cosplaye – Japonska. Každý kdo přijde, se může nechat provést bojovým uměním, kaligrafií, papírovými skládankami origami nebo se inspirovat netradičním způsobem servírování japonského čaje.

Cosplay festival v Olomouci se pyšní titulem největší veřejné přehlídky oživlých postav z předloh jako anime, manga, comics, superhrdinské filmy, fantasy a pc hry v Česku. I v rámci Evropy jde o velmi unikátní příležitost. Je to prakticky jediné místo, kde si na své přijde nezaujatý návštěvník (může se kochat šitými vzory, pracemi na brněních nebo si jen připomenout oblíbené filmy), ale také zapřisáhlý fanoušek (klidně na sebe může hodit převlek a splynout s velkou skupinou fanoušků třeba z jeho oblíbené pc hry). V roce 2018 se průvodu, kterým celý festivalový den končí, zúčastnilo v jeden okamžik přes 100 kostýmovaných postav.

Letos nás cosplayeři zavedou do Japonska. Proč právě tam? „Složeninu slov costume a play poprvé použil roku 1984 japonský reportér, který trend oblékání se a sžívání s oblíbenými předlohami zaznamenával na amerických srazech. Představením tohoto nově vznikajícího fenoménu fanouškům doma v Japonsku prakticky odstartoval masový boom cosplaye po celém světě. Japonská manga (komiks) a anime (animované seriály a filmy) vytvářely dost předloh a zároveň měly následovníky po celém světě. Fanoušci japonských předloh se ve velkém s novým trendem ztotožnili a z cosplaye udělali koníček, jak jej známe dnes. Ačkoliv tedy cosplay nevzniknul v Japonsku, je považováno za jeho kolébku. A my bychom takto chtěli Japonsku vzdát hold a připomenout si, jak vypadá hlavně japonský svět cosplaye“ říká Pavel Vykydal, hlavní pořadatel festivalu.

Aby si návštěvníci duch Japonska co nejvíce užili, budou si moci zažít širokou řadu aktivit. Například psát japonským písmem. Kaligrafií je provedou slečny Ajaka a Mizuho. Za Českou origami společnost do Olomouce přijede zakladatelka a současná předsedkyně se svojí kolegyní, které mají se skládáním z papíru mnohaleté zkušenosti včetně například tvorby nositelných šperků. I ony se návštěvníkům budou věnovat a provedou je tvořivou částí programu. Olomoucký sportovní klub Kagawa-Kai zasvětí návštěvníky do tajů japonského boje s mečem – kendó. A samozřejmě se také předvede v ostrých soubojích. Prodejna Oxalis bude po celou dobu servírovat vybrané druhy japonských čajů a k ruce mu budou sličné „maidky“. Maid kafé je zajímavý původem japonský trend servírování nápojů v duchu francouzského služebnictva 19. století propojený s kostýmovou hrou a moderními vymoženostmi. V neposlední řadě vznikne na galerii zóna několika umělců, kteří se zabývají kreslenou a animovanou tvorbou inspirovanou japonskými druhy komiksu – manga a animovaných filmů a seriálů anime. A o prodej nerdího merche (chápejte jako sběratelských předmětů) se postará se svým vystavením online obchod outofmana.cz


Kontakty:

Pavel Vykydal
Manažer projektu – cosplay festival 2018
cosplayparade@email.cz
+420 732 857 410

www.cosplayparade.cz a www.galeriesantovka.cz


Cosplay: Zkratka z anglických slov „costume play“, což v překladu znamená kostýmová hra. Subkultura/komunita naplňující své zájmy oblékáním se a charakterovým ztotožněním s fiktivními postavami nejčastěji z žánrů jako sci-fi a fantasy a jednotlivých druhů umění jako comics, anime či PC hry. Cosplayer se snaží o dosažení maximální autentičnosti postavy při využití vlastních, případně i cizích kreativních sil (šití, make-up, výroba brnění a zbraní atd.). Zjednodušeně OŽÍVÁNÍ FIKTIVNÍCH SVĚTŮ. Oficiálně vznikl v 30. letech v USA. Nejvíce je však v současnosti rozšířen v Japonsku a jihovýchodní Asii. V Česku najdete cosplayery světové úrovně, za poslední tři roky: evropskou šampionku při MCM comic conu v Londýně, třetího nejlepšího z Cosplay World Masters v Portugalsku a vítěze soutěže The International Cosplay Competition v Kanadě.


Mgr. Juraj Aláč
Tiskový mluvčí Galerie Šantovka
Telefon: +420 608 707 799
E-mail: juraj.alac@santovka.cz

Přihlášení k newsletteru

ŠantAPKA ke stažení ŠantAPKA ke stažení