Mapa centra
Dnes otevřeno do 21:00

Tisková zpráva

« zpět na seznam článků

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF 29. listopadu 2019

Galerie Šantovka představí unikátní mechanický betlém

Největší moderní mechanický betlém v ČR představí již tuto neděli svým návštěvníkům Galerie Šantovka. Betlém s pohyblivými figurkami lidí a zvířat je dílem českého týmu tvůrců a svým technologickým provedením jde o unikát. Atrakativní supermoderní formou má připomenout duchovní význam Vánoc i mladé generaci. Betlém obsahuje zároveň i prvky odkazující na tradice a historii Olomouckého kraje a připomíná památku arcibiskupa Rudolfa Jana, jedné z nejvýznamějších postav dějin Olomouce.

29. 11. Olomouc - Předvánoční atmosféra ve velkých obchodních centrech bývá často dávána do protikladu k tradičnímu duchovnímu obsahu křesťanských Vánoc. Hektické nákupy kontrastují s představou klidných a radostných svátků, děti znají často Ježíška jen jako postavu plnící jejich hmotná přání. Poprat se s touto kritikou komerčních Vánoc a připomenout duchovní obsah těchto svátků se proto rozhodlo olomoucké obchodně-společenské centrum Šantovka.

V pondělí 2. prosince v 15.30 hodin bude v Šantovce představen veřejnosti největší novodobý mechanický betlém v České republice. Betlém bude vystaven po celé období adventu i vánočních svátků a jeho prostřednictvím se prostory Galerie Šantovka symbolicky připojí k oblíbeným olomouckým vánočním trhům na nedalekém Horním a Dolním náměstí. Centrum města navíc získá po unikátním olomouckém orloji druhou podobnou atrakci, založenou na principu složitého mechanického stroje.

Unikátní programovatelný elektromechanický betlém je doslova nabitý moderními technologiemi. Na rozdíl od tradičních betlémů, které bývají dílem řezbářů, malířů a různých lidových umělců, elektromechanický betlém vyžadoval spolupráci mnoha specializovaných profesí. Ideový námět Josefa Kořenka uvedl v život patnáctičlenný tým brněnské společnosti Archimage v čele s Václavem Hájkem, složený z architektů, designérů, grafiků, konstruktérů a dokonce i programátorů. Betlém je v pravém slova smyslu „Czech Made“, od samotného nápadu až po fyzickou realizaci vznikl celý v České republice. „K výrobě byl použit z největší části 3D tisk, využili jsme ale třeba i frézování na přesných CNC strojích. Pro maximální reálnost objektů byl betlém povrchově upravován broušením a barvením jak ručním, tak i technologií air brush. Pohyb a svícení v betlému je zajištěno programovatelným elektromechanickým systémem, který funguje podobně jako orloj,“ popsal vznik jedinečného výtvoru českých hlav a rukou architekt Václav Hájek. Filosofie takového pojetí „high-tech“ betlému je zřejmá: cílem je zpřístupnit poselství biblického příběhu narození Ježíše i mladé generaci, pro kterou jsou špičkové technologie běžnou a hlavně atraktivní součástí každodenního života.

Betlém v tuto chvíli obsahuje více než 80 postav, z nichž minimálně polovina je pohyblivých. K lidským postavám je potřeba připočítat přibližně 150 různých zvířat, bez kterých si žádný betlém také nelze představit, scenérii utváří 163 budov na celkové ploše 10 m2. Jen jeho výroba trvala více než 1000 hodin. „Celý projekt je otevřený a betlém budeme v následujících letech obohacovat o nové postavy a scenérie. V druhé etapě plánujeme dalších 9 budov, 30 pohyblivých částí, 60 postav a 100 zvířat“, uvedl ředitel Galerie Šantovka Petr Navrátil. Betlém umožňuje realistický pohyb jednotlivých postav a celých částí betléma i nejrůznější doprovodné efekty. Objekty (budovy či stromy) svítí. „K lidové tradici betlémů vždy patřilo propojování biblických scén z původního prostředí judského města Betléma s místními reáliemi. Mezi postavičkami jsou proto i figury a motivy spojené s Olomouckým krajem a jeho bohatou historií a tradicí. Např. prezentovaná řemesla jsou typická pro zdejší region a Českou Republiku. V příští etapě bude betlém rozšířen o košíkářství a lanařství, farmářství a řeznictví, pohostinství, pastýře, hrnčířskou dílnu, zedníka a kameníka, potraviny či trubadúra… Již dnes obsahuje např. postavy arcibiskupa Rudolfa Jana, či zpěvačku Tarju, která v Olomouci pravidelně vystupuje s vánočními koncerty“, doplnil informace ředitel Navrátil. Po dalších etapách rozšíření by betlém mohl počtem pohyblivých postav překonat i největší historický mechanicky betlém na světě, Krýzovy jesličky z Jindřichova Hradce, který je zapsán v Guinessově knize rekordů.

„Představením betlému chceme zdůraznit, jak důležitá je pro naši soukromou společnost vazba na bohatou historii a duchovní tradice Olomouce. Letos si připomínáme jednu z nejvýznamnějších osobností historie města, arcibiskupa Rudolfa Jana, který se stal moravským metropolitou na staroslavném stolci Metodějově právě před dvě stě lety. Byla to na svou dobu mimořádně bohatá a inspirativní osobnost, vizionář, který se ve všech oblastech života zasloužil o povznesení našeho regionu. Proto se uvedení unikátního betlému uskuteční též na počest arcibiskupa Rudolfa Jana, jehož jméno betlém ponese. Je pro nás osobní ctí, že jsme mohli ke vzniku betlému přispět a Galerie Šantovka mohla projekt zaštítit. Velice si vážíme toho, že slavnostního představení tohoto betlému veřejnosti se zúčastní pan arcibiskup Mons. Jan Graubner a požehná mu“, přiblížil pozadí vzniku díla i detaily jeho představení olomoucký podnikatel Richard Morávek, který stojí v čele společnosti, vlastnící Galerii Šantovka.

Mgr. Juraj Aláč
Tiskový mluvčí Galerie Šantovka
Telefon: +420 608 707 799
E-mail: juraj.alac@santovka.cz

Koho u nás najdete

Marks & Spencer KFC C&A Kadeřnictví KLIER NUTREND store Intimissimi Erotic City LINDEX E.L. fashion Spaghetti Parmigiano iStores Apple Premium Reseller NEW YORKER ORION Bombay Express Art Studio Fantazim collection LOAP Costa Coffee PetCenter Mango Starbucks GANT Lobster Restaurant HOUSE SPORTISIMO Corial GECO TABÁK-TISK CROPP fielmann DaMa handbags & accessories Glamour Art iLoveServis dm drogerie markt Trafika IQOS CROSS JEANS Tommy Hilfiger LARA BAGS H&M Komerční banka Black Coffee Mobil Pohotovost INTERSPORT - servis Douglas POP Bubble Tea CAMP DAVID Albert hypermarket TAKKO RESERVED Popeyes Amart Bageterie Boulevard Air Bank YES Jewellery The Original Walk-In Barber Trdlokafe CCC Opera Caffe Červené jablko MEX-DAN restaurant Fruitisimo mBank Vodafone Česká pošta The Original Barber Lobster Bistro Marionnaud Směnárna Tourist centrum PANDORA CEWE Blue Style H&M Grizly Allwyn Triumph PREMIERE CINEMAS FERATT HANNAH Rituals KNIHY DOBROVSKÝ Columbia Sportswear UGO Salaterie Tamaris Burger King Dr. kubba – zdravá obuv Terranova Bijou Brigitte ETA GrandOptical Calzedonia Potten & Pannen - Staněk CityZen DĚTI DĚTEM Baťa DEICHMANN Office Shoes Pekárna Hranice NANINails DATART T-Mobile Bruno Family KORU cafe MONETA Money Bank KODANO Optik FAnn parfumerie PRESS Lékárna Dr.Max Rieker Tescoma prodejní centrum KARA CK Victoria INDECOR Marionet Desigual Ruční mytí aut Šantovka NORDBLANC EXIM tours a FISCHER Česká spořitelna MOHITO TEZENIS TENMANYA - Running Sushi LEDER-PELLICCE CheeseMarket Yves Rocher Bowland PB Česká kuchyně Albi F-mobil Bambule MINIT DON PEALO Bambule - dětský koutek C&A Tchibo Relax Klenoty Aurum GAS Bushman Swarovski EKO ČISTÍRNA by Softwash ALPINE PRO draps O2 MEATFLY PROFIMED Vaprio Lee Cooper TUI Klenotnictví JOLLEO Dermacol Blažek Flying Tiger Copenhagen Bubble One Flamingo fashion IKEA plánovací studio Raiffeisenbank Vinotéka Vinofol Kryštof Květinář Teta drogerie ŠUFAN ECCO Bruno Fashion Papírnictví + CiAO di MaxTara Smarty.cz | JRC.cz Oxalis čaj a káva McDonald´s Šantovka H&M Home Triola Sport Vision Florcentrum Foltýnová Manufaktura Pepco SCANquilt RV FASHION INTIMMO – spodní prádlo INTERSPORT Čedok SONNENTOR TATUUM APART