Vážení návštěvníci,

Ve středu 1. května bude pro vás Galerie Šantovka OTEVŘENÁ bez omezení.

Také ve středu 8. května bude pro vás Galerie Šantovka OTEVŘENÁ, avšak obchody s plochou nad 200 m² budou zavřené. Menších obchodů se toto omezení netýká.

« zpět

Tisková zpráva

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF

27. října 2021

Cosplay festival 2021

ŠANTOVKA SE STANE STRAŠIDELNÝM HRADEM, KDE SE SETKAJÍ VŠICHNI MILOVNÍCI KOSTÝMŮ A KOMIKSOVÝCH HRDINŮ. FESTIVAL COSPLAY ZAHAJUJE SVŮJ PÁTÝ ROČNÍK!

Skutečně netradiční návštěvníky potkáte v sobotu 30. října v Galerii Šantovka v Olomouci. Během vašeho nakupování zde totiž narazíte na desítky oživlých komiksových a filmových postav. Pod maskami a make-upem se budou skrývat tzv. Cosplayeři. Tito nadšenci již po páté uspořádají v největším obchodním centru na Hané velké setkání, jehož vyvrcholením lampiónový průvod, do něhož se samozřejmě zapojí i veřejnost. Přijďte si užít unikátní atmosféru „haloweenské“ Šantovky! Pro všechny účastníky, kteří přijdou v masce a vyfotí se v našem fotokoutku, bude připraven dárek v podobě lampionu.

Nebuďte tedy překvapeni, pokud s vámi ve frontě na McDonald bude stát Wolverine, u vedlejšího stolu v restauraci Lobster bude jíst pizzu Harry Potter, či jen tak kolem na chodbě kolem vás projde Spiderman a mnoho dalších známých postav. Cosplayeři jsou totiž umělci, kteří si svépomocí tvoří kostýmy a vžívají se do rolí superhrdinů a postav známých ze stříbrného plátna, komiksových časopisů a počítačových her.

Plánovaná sobotní akce nemá v Česku ani v širém světě obdoby. Čím je tato akce originální a jedinečná? Fanoušci fiktivních světů a cosplayeři se totiž běžně setkávají na uzavřených srazech a festivalech mimo zraky veřejnosti, to však v Šantovce neplatí! Akce je naopak postavena tak, aby si návštěvníci centra plně užili interakci s umělci. Letos je navíc ambicí Cosplay festivalu zapojit veřejnost ještě více než v předešlých letech! Těšit se můžete třeba na soutěž o nejlepší halloweenské masky. Na několika místech v Galerii Šantovka vzniknou i originální fotokoutky.

Festival se letos poprvé pořádá na Halloween, tedy v době, kdy se do kostýmů nezahalují jenom ti, kteří z toho mají celoživotní hobby, ale i milovníci večírků a maškarních průvodů. „Rádi bychom letos přivítali v centru co nejvíce lidí v maskách. Byli bychom moc rádi, kdyby šli s námi do společného průvodu. A pokud nebudete mít masku, nevadí. Aktivity jsme přizpůsobili tak, aby bylo vše podřízeno interakcím mezi postavami a běžnými návštěvníky. Přáli bychom si, aby se Šantovka na celý den proměnila ve strašidelný hrad a hosté centra se stali sami součástí programu,“ láká Pavel Vykydal, hlavní organizátor akce.

Vrcholem programu bude společný lampionový průvod, který startuje v 18:30 před kinem v Galerii Šantovka. Všichni účastníci společně projdou celé obchodní centrum a skončí na venkovních molech před Šantovkou, kde bude průvod zakončen. V roce 2019, kdy se akce konala naposledy, se do tohoto finálního průvodu zapojilo rekordních 125 Cosplayerů, nicméně letos se návštěvnost očekává výrazně vyšší, než tomu bylo v předešlých ročnících. „Jednak je to právě oním zapojením široké veřejnosti, ale také dlouhým covidovým půstem, který znemožnil komunitě Cosplayerů dva roky vzájemného setkávání. Ta se proto už se velmi těší! Pro všechny, kdo letos přijdou v kostýmu a nechají se vyfotit, máme navíc připravenou soutěž o nejlepší kostým,“ říká dále Pavel Vykydal.

Prvních 250 soutěžících obdrží LED lampion, který se stane hlavní rekvizitou v onom závěrečném lampionového průvodu. Díky maskám a mihotajícím se světýlkům ve večerním procesí, bude festival určitě skvělou příležitostí nasát příjemnou atmosféru podzimních dní, Halloweenu a našeho svátku zesnulých, lidově řečeno Dušiček.


PROGRAM:

Datum:
30. října, 10:00 – 18:00 hodin, od 18:30 lampionový průvod od kina v Galerii Šantovka

Kdo jsou Cosplayeři:
Zkratka z anglických slov „costume play“, což v překladu znamená kostýmová hra. Subkultura/komunita naplňující své zájmy oblékáním se a charakterovým ztotožněním s fiktivními postavami nejčastěji z žánrů jako sci-fi a fantasy a jednotlivých druhů umění jako comics, anime či PC hry. Cosplayer se snaží o dosažení maximální autentičnosti postavy při využití vlastních, případně i cizích kreativních sil (šití, make-up, výroba brnění a zbraní atd.). Zjednodušeně OŽÍVÁNÍ FIKTIVNÍCH SVĚTŮ. Oficiálně vznikl v 30. letech v USA. Nejvíce je však v současnosti rozšířen v Japonsku a jihovýchodní Asii. V Česku najdete cosplayery světové úrovně: evropskou šampionku při MCM comic conu v Londýně , třetího nejlepšího z Cosplay World Masters v Portugalsku a vítěze soutěže The International Cosplay Competition.


Mgr. Petr Hlávka
Tiskový mluvčí Galerie Šantovka
Telefon: +420 723 178 795
E-mail: hlavka@gspm.cz

Přihlášení k newsletteru

ŠantAPKA ke stažení ŠantAPKA ke stažení