« zpět

Tisková zpráva

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF

1. října 2013

Srdce Olomouce bije pro Šantovku

Šestimetrové nafukovací srdce umístěné na budově sila nedaleko olomoucké tržnice tlouklo pro nově budovanou Galerii Šantovka. Umělecká instalace hudebníka a výtvarníka Milana Caise symbolizovala tlukot lidského srdce střídavým rozsvěcováním vnitřního a vnějšího srdce. Takto "bilo" až do pátku 13. září, kdy bylo poničené vichřicí. Od tohoto týdne ale Srdce na sile opět ožilo. A odpočítává čas do otevření obchodně společenského centra Galerie Šantovka.

Původní srdce bylo zcela zničeno nečekanou vichřicí o síle 20m za vteřinu a přívalovým deštěm 13. září v brzkých ranních hodinách. Následkem velmi silných větrných poryvů se tvar natrhl v horní části u pravého sloupu nosné konstrukce. "Do příjezdu horolezců, kteří i v neděli přijeli asi po necelých třech hodinách, Srdce už bylo definitivně poničené. Samotná deinstalace a zajištění trosek trvala necelou hodinu" popisuje průběh zkázy autor díla Milan Cais.

Nové Srdce, které vydrží jakoukoli nepřízeň počasí, se ale opět rytmicky rozsvěcuje na střeše sila. Proto, aby rozměr a efekt tepu zůstal zachován, vymyslel Milan Cais náhradní srdce. "Navrhl jsem jednoduchou obvodovou konstrukci, kdy systém vnější  a vnitřní srdce zůstal zachován. Objekt nebude mít žádnou vnitřní hmotu, tvar tvoří pouze obrysová linka v původní velikosti a tvaru srdce. Tato varianta by tedy měla být dalším případným extrémně silným větrným poryvům odolat. Světelné body na obě strany, tedy k centru města i od centra opět zůstanou zachovány. Jsou tvořeny světelnými ledkovými body velikosti i tvary cédéčka, vzdálenými od sebe 12 cm" přibližuje podobu nového srdce Cais. Obě srdce vnější i vnitřní budou na pevno přimontovány k nosné konstrukci a navíc jištěny ocelovými lanky. K dalšímu poškození by tedy už nemělo dojít.

Webová stránka www.srdceolomouce.cz přináší veškeré informace o umělecké instalaci Milana Caise. Počítadlo, které stránce dominuje, odpočítává čas do otevření Galerie Šantovka. Veřejnosti se centrum otevře v pátek 18. října v 9 hodin ráno a symbolicky se stane novým srdcem Olomouce. "My žijeme a věci se dějí tak, jak se dít mají. To co zdá se nenávratně špatné, může se po čase v dobré obrátit. Neboť dvěma verzemi téhož se může pochlubit pouze projekt SRDCE OLOMOUCE. V tomto případě nám k tomu dopomohla příroda sama a její velikost i nevyzpytatelnost. Howg...", dodává autor Srdce Olomouce Milan Cais.

Obchodně společenské centrum Galerie Šantovka se pro veřejnost otevře 18. října 2013 v 9.00. Je to první dokončená část plánované městské čtvrti Šantovka, která vyrůstá v bývalém továrním areálu Milo a okolních pozemcích nedaleko historického centra Olomouce. Na ploše zhruba 11 hektarů vznikla nejdříve obchodní galerie, následně investor plánuje bytovou čtvrť a administrativní centrum. Obchodní galerie přinese více než 1500 nových pracovních míst, nabídne přibližně 200 obchodů a 1000 parkovacích míst v bezprostřední blízkosti centra města. Společnost SMC Development a.s. investuje do výstavby nové čtvrti více než 10 miliard korun, projekt obchodní galerie zaštiťuje její dceřiná společnost Galerie Šantovka, s.r.o.


Mgr. Juraj Aláč
mluvčí projektu Šantovka
Telefon: +420 608 707 799
E-mail: juraj.alac@santovka.cz

Přihlášení k newsletteru

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat poskytované informace, služby a funkce sociálních médií.
Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie.