« zpět

Tisková zpráva

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF

16. června 2010

Šantovka si na nezájem veřejnosti stěžovat nemůže

Více než stovka obyvatel města, odborníci z řad architektů, ekologů i zástupci olomouckého magistrátu se zúčastnili první veřejné prezentace projektu Šantovka. V sále společnosti Anag představili projekt investoři společně s architekty společnosti Benoy a Ateliéru 8000. Příchozí se mohli seznámit prostřednictvím vystavených fotografií s historií bývalého Mila a v rámci prezentace i s obnovou zdevastovaného a ekologicky zatíženého areálu.

Robert Bishop z architektonické společnosti Benoy přiblížil, jakým způsobem přemýšleli při plánování nové čtvrti, aby vyhovovala potřebám města a jeho obyvatel. Primátor Olomouce Martin Novotný pak popsal, jak tvrdá jednání probíhají mezi městem a investorem a podpořil myšlenku výstavby obchodní galerie, která k dnešnímu životu patří. Připomněl i jedinečnou možnost propojení jihu města tramvajovou tratí přes areál Šantovky, buď financovanou ze Švýcarských fondů, nebo prostřednictvím úvěru od Evropské investiční banky. Na stavbě tramvajové trati se více než polovinou nákladů podílí investor Šantovky, SMC Development, a tak je pro město tato stavba nesmírně výhodná.

Po hodinové prezentaci dostali prostor pro dotazy lidé z publika. Zástupce sdružení Za krásnou Olomouc například zajímalo, jakým způsobem bude překlenovat tramvajová trať Velkomoravskou ulici, zda bude obchodní galerie úspěšná, nebo jestli při povodních nehrozí zatopení celé lokality. Obyvatele z okolí budoucí Šantovky pak zajímalo zachování biokoridorů nebo výška samotných staveb obchodní galerie. Na dotazy souladu s územním plánem pak odpovídali nejen architekti investora, ale vedoucí odboru koncepce a rozvoje Radek Dosoudil a Jakub Kynčl, který pro město připravuje nový územní plán. Možnou spolupráci s univerzitou Palackého nastínil kancléř Rostislav Hladký, podle kterého obchodní galerie se zábavním centrem bude přínosem nejen pro studenty a jejich volný čas, ale univerzita by mohla využívat i sál s kapacitou přes 500 míst.

Potvrzením, že je o projekt Šantovka zájem i v zahraničí konkrétně prokázala slovenská společnost, která produkuje minerální vodu Santovka. Na veřejnou prezentaci poskytla občerstvení právě v podobě lahví s touto vodou a ve vzájemné spolupráci chce nadále pokračovat.

Multifunkční projekt Šantovka vyroste v bývalém areálu Milo a okolních pozemcích nedaleko historického centra Olomouce. Na ploše zhruba 12 hektarů vznikne nejdříve obchodní galerie, poté investor plánuje bytovou čtvrť a administrativní centrum. Areálem povede nová tramvajová trať, které propojí centrum s jižní částí města. Společnost SMC Development a.s. investuje do výstavby nové čtvrti více než 10 miliard korun a podílí se i na stavbě tramvajové tratě. Stavební práce by mohly začít na jaře roku 2011 a otevření obchodní galerie je naplánováno na podzim roku 2012.


Mgr. Juraj Aláč
mluvčí projektu Šantovka
Telefon: +420 608 707 799
E-mail: juraj.alac@santovka.cz

Přihlášení k newsletteru

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat poskytované informace, služby a funkce sociálních médií.
Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie.