« zpět

Tisková zpráva

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF

26. března 2009

Přípravná fáze projektu Šantovka jde do finále

Projekt Olomouc Šantovka, který plánuje vybudovat v bývalém areálu továrny Milo novou čtvrť a vrátit tak život do centra města, spěje do finále přípravné části. Během nejbližších týdnů skončí soutěž na architekta první etapy a k závěru se chýlí i demolice zdevastované továrny. Významným investorem akce je ING Real Estate, která přináší zkušenosti z mnoha projektů realizovaných po celém světě. Svoje minoritní působení v projektu se rozhodla ukončit společnost Sekyra Group, která se nadále chce zaměřit především na realizaci svých rozsáhlých investic v Praze a Bratislavě.

Olomouc díky projektu Šantovka získá novou tvář. Zchátralé budovy bývalé továrny Milo a přilehlou, veřejnosti dosud nepřístupnou oblast nedaleko centra města, nahradí nová moderní čtvrť. V rámci projektu zmizí z mapy Olomouce nejen zdevastovaný areál bývalého závodu Milo, ale také staré domy na rohu Polské ulice a třídy Svobody. V následujících sedmi letech chce na těchto místech investor vybudovat v několika etapách novou městskou čtvrť, prakticky navazující na pěší zónu v Kateřinské ulici. Cílem projektu je vrátit život do centra města, a to jak ve sféře pracovní, tak odpočinkové.

Ramena řeky Moravy celé území přirozeně rozdělí na část obchodní, administrativní a rezidenční. Nový areál nabídne motoristům parkoviště v blízkosti centra, celá oblast se ale otevře především pěším a cyklistům, a začlení se tak do struktury města.

Na místě několik let nevyužívané a zanedbané továrny vznikne více než 200.000m² ploch v rámci nově postavených budov. V první etapě postaví investor nákupní a zábavní centrum. Další jednotlivé služby, obchody a restaurace najdou svoje místo i v jiných objektech areálu, zejména v administrativní části. Se zbylou částí komplexu se počítá pro výstavbu kvalitního rezidenčního bydlení, pěších stezek a zeleně. Obnovy, a tím konečně i zpřístupnění veřejnosti, se dočká také místní chráněné biocentrum.

Celá investice si vyžádá přibližně 10 miliard korun. V administrativní části vzniknou pracovní místa pro zhruba pět tisíc lidí, obchodní galerie pak zaměstná dalších asi tisíc lidí. Další tisíce zaměstnanců najdou uplatnění v rozvojových fázích projektu.

V současné době je v závěrečné fázi demolice areálu bývalé továrny, ukončen byl také archeologický průzkum oblasti a probíhá proces hodnocení vlivu budoucí stavby na životní prostředí EIA. Ve finále je i výběr společnosti, která bude realizovat architektonický návrh první etapy výstavby.

Za účelem realizace projektu byla soukromými investory a ING RE vytvořena projektová společnost SMC Development a.s. Jejím hlavním zájmem je, aby se nová čtvrť stala zajímavým a navštěvovaným místem, přirozeně navazujícím na historické centrum, s originálním urbanistickým řešením, využívajícím mimo jiné vodní toky, železnici a stávající biokoridory. Součástí projektu Olomouc Šatovka budou i služby pro její obyvatele jako například mateřská škola, čistírna, kadeřnictví apod.


Mgr. Juraj Aláč
mluvčí projektu Šantovka
Telefon: +420 608 707 799
E-mail: juraj.alac@santovka.cz

Přihlášení k newsletteru

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat poskytované informace, služby a funkce sociálních médií.
Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie.