« zpět

Tisková zpráva

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF

24. února 2010

Investor Šantovky společně s městem vybuduje novou tramvajovou trať

Výrazný posun nastal ve společných jednáních společnosti SMC Development s olomouckým magistrátem. Obě strany se dohodly a vyčíslily předběžné náklady na stavbu nové tramvajové tratě. Ta do dvou let propojí centrum města a Nové Sady přes budovanou čtvrť Šantovka. Právě investor Šantovky zaplatí více než polovinu nákladů na stavbu a připraví projektovou dokumentaci. Zbytek peněz chce Olomoucký magistrát získat z fondů Evropské unie a snížit tak svoje náklady na minimum. Pokud toho dosáhne, stavět se začne už koncem letošního roku.

O společném postupu při budování nové tramvajové trati, která propojí centrum města s jeho jižní částí, se představitelé města s vedením SMC Development dohodli vloni v záři. Nyní získalo jejich společné memorandum konkrétní podobu a město zveřejnilo první odhady nákladů. Ty se pohybují mezi šesti sty až sedmi sty miliony korun. Pro Olomouc je to zřejmě jediná možnost, jak přivést tramvajovou trať do jižní části města a přitom zaplatit minimum peněz z městského rozpočtu. "Vypadá to, že větší část nákladů na veřejnou dopravní infrastrukturu by na sebe byl ochoten vzít soukromý investor. V předběžných návrzích to vypadá na 46 procentní podíl města. Všechno je ale předběžné," uvedl primátor Olomouce Martin Novotný. 54 % nákladů by tak zaplatil investor nově budované čtvrti Šantovka, SMC Development. "Nejedná se pouze o investici do tramvajové trati, ale i do veškerých souvisejících staveb - mostů, lávek, veřejných prostranství, přeložek sítí, křižovatek a dalších. SMC zajišťuje na své náklady přípravu projektové dokumentace pro vedení části tramvajové trati a další infrastrukturu. Tak významnou a komplikovanou investici nelze bez úzké spolupráce a finančního partnerství obou stran realizovat. Je velmi pravděpodobné, že v jiném případě by v dohledné době propojení na jih města nebylo vybudováno," říká k plánové trati předseda představenstva SMC Development Richard Morávek.

Protože se Olomouc spoléhá na finance z Evropských fondů, jsou dvě možnosti, kde bude nová tramvajová trať končit. "První možností je, že trasa bude končit naproti Penny marketu na Zikově ulici. Pokud celkovou částku přepočítáme na metr a zjistíme, že suma bude vyšší, než požaduje Evropská unie, povedeme trať až k hasičské základně na Schweitzerově ulici," uvedl náměstek primátora Martin Major. Pokračování totiž bude výrazně levnější, protože v tomto prodloužení již nebudou mosty, lávky apod., které stavbu prodražují.

Multifunkční projekt Šantovka vyroste v bývalém areálu Milo a okolních pozemcích nedaleko historického centra Olomouce. Na ploše zhruba 12 hektarů vznikne nejdříve obchodní galerie, poté investor plánuje bytovou čtvrť a administrativní centrum. Společnost SMC Development a.s. investuje do výstavby nové čtvrti více než 10 miliard korun. V letošním roce se připravuje územní rozhodnutí a stavební povolení pro obchodní galerii. Stavební práce by mohly začít na jaře roku 2011 a otevření obchodní galerie je naplánováno na podzim roku 2012.

Veškeré další informace najdete na webových stránkách projektu www.santovka.cz.
Šantovka je už i na Facebooku - staňte se našimi fanoušky!


Mgr. Juraj Aláč
mluvčí projektu Šantovka
Telefon: +420 608 707 799
E-mail: juraj.alac@santovka.cz

Přihlášení k newsletteru

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat poskytované informace, služby a funkce sociálních médií.
Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie.