« zpět

Tisková zpráva

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF

13. srpna 2009

Demolice v bývalém závodu MILO jsou u konce

Bourací a odklízecí práce v bývalém areálu MILO za pár týdnu skončí. Ve vyčištěné lokalitě, na ploše téměř dvanácti hektarů, vznikne nová olomoucká čtvrť Šantovka. Déle než jeden rok trvající demoliční práce provedla společnost Demolice Real. Z bývalé továrny Milo odvezla nákladní auta více než 40 tisíc tun odpadu, který byl z větší části recyklován a použit ve stavebnictví na jiných stavbách. Dalších téměř 60 tisíc tun suti, která je průběžně recyklována, pak zůstává v areálu a bude opět využito při stavbě nové čtvrti. Zlikvidováno bylo rovněž 1 tisíc tun nebezpečných odpadů. Celkové náklady na scelení areálu, jeho vyčištění a demolici zchátralé továrny se vyšplhaly na několik stovek milionů korun.

S odklízecími pracemi začala demoliční společnost v první čtvrtině loňského roku a veškeré práce ukončí podle plánu letos v létě. Protože historie výrobního areálu Milo sahá až do druhé poloviny 19. století, po celou dobu na demolici v areálu dohlížejí i archeologové. "Na části území probíhá archeologický výzkum, kterému pomáháme. Odkrýváme části podzemních staveb tak, abychom nenarušili původní konstrukce, nebo naopak odkrýváme ten terén, kde se předpokládá nějaký nález konstrukcí, které součástí demolovaných objektů nebyly. V minulosti ve značně přestavovaném území, jakým areál bývalého Mila je, tak ani zaměstnanci demoliční firmy nevědí, co pod povrchem objeví", uvedl Zbyněk Cupák, technický ředitel společnosti Demolice Real. "V oblasti poloostrov byl archeologický průzkum už ukončen, na jiných místech archeologové ještě rozhodnou, zda budou bádat dál. Oproti původnímu plánu tím vznikají řádově měsíční prodlevy", dodává Zbyněk Cupák. Dalším problémem při demolicích je i poměrně vysoká hladina spodní vody.

Demoliční práce prováděla v rozlehlém areálu budoucí Šantovky padesátka zaměstnanců a desítky speciálních demoličních strojů. Každou budovu, která měla být stržena, nejdříve prozkoumal specialista. Ten určil, které části se musí rozebrat ručně, které půjdou na recyklaci a rozdělil i nebezpečný odpad. "Střechy, okna, dveře, izolační materiály nebo i vnitřní zařízení budov museli naši lidé rozebrat ručně. Až pak přišly na řadu těžké stroje, které budovu strhly", upřesňuje Cupák. Z celého bývalého areálu společnosti Milo zůstává dočasně stát jediný objekt. Někdejší administrativní budova s vrátnicí bude sloužit potřebám stavby. I ta ale nakonec z areálu zmizí.


Nová čtvrť Šantovka vyroste na místě v současnosti nevyužívaného a zdevastovaného areálu bývalé továrny Milo. Vznikne zde více než 200 tisíc m² nových ploch, z nichž více než třetina bude patřit obchodům, restauracím nebo například multikinu. V Olomouci tak do roku 2015 vznikne rozsáhlé centrum za téměř deset miliard korun, které na ploše 12 hektarů zahrne moderní nákupní a zábavní plochy, bytové domy, a kanceláře. Nebudou chybět odpočinkové zóny, cyklistické stezky, dětská hřiště. Projekt počítá i se začleněním veřejné dopravy do života v nové čtvrti.

Veškeré další aktuální informace o projektu Šantovka najdete i na webových stránkách www.santovka.cz.


Mgr. Juraj Aláč
mluvčí projektu Šantovka
Telefon: +420 608 707 799
E-mail: juraj.alac@santovka.cz

Přihlášení k newsletteru

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat poskytované informace, služby a funkce sociálních médií.
Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie.